HARMONIKOVICA 2014:

DAKUJEME:

Fitcentrum W.M. - Ruzinov ANDREA ZAKUTNA

Slovenska Bluesova Spolocnost SBS

SLOVAKBLUES.COM

SAMPRINT

RTVS

Novy Popular

MUSICANA

Hudba.sk

Jazz.sk

MUSIC AVE 21

PanelMedia

 

Harmonikovica znova na jedničku

Minuloročný úspech festivalu nebol náhodný

V piatok 7. marca sa v bratislavskom klube Hlava XXII uskutočnil 2. ročník festivalu Harmonikovica. Festival venovaný jednému z najmenších hudobných nástrojov – ústnej harmonike, dokázal, že jeho minuloročný úspech nebol náhodný. Svedčil o tom „plný dom“ spokojných a nadšených návštevníkov.

harmonikovica1 harmonikovica2

A hoci nebol zameraný čisto na blues, bluesová hudba hrala v ten večer veľmi dôležitú úlohu. Najmä pri vystúpení sympatického maďarského harmonikára a speváka Mátyása Pribojszkého, majstrovského hráča minimálne stredoeurópskeho rangu, ktorý spolu so svojimi dvomi spoluhráčmi ponúkol strhujúcu show, plnú dynamiky, virtuozity a najmä muzikality.

harmonikovica3 harmonikovica4

Majstri ohýbaných tónov striedali na festivalovom pódiu diatonické i chromatické harmoniky a ich štýlová ponuka bola veľmi pestrá. Juraj Schweigert vo dvojici s gitaristom Stanom Počajom zahral niekoľko známych jazzových štandartov, kapucínsky mních Ondrej Lazar Tkáč, takisto veľmi dobrý technický hráč, zafúkal so sprievodom akustického gitaristu svoje folk-country-bluesové posolstvo a celkom príjemným prekvapením bolo pre mňa aj vystúpenie herca Pavla Plevčíka, ktorý vo dvojici spolu s gitaristom Markom Wolfom ukázal, že vie. A to ako harmonikár i spevák. Samozrejme nesmiem zabudnúť ani na Filipa Pucherta, ktorý festival nielenže vymyslel, pripravil ako organizátor a dramaturg, ale aj uvádzal a spolu so svojim Bandom aj odštartoval. Jeho krátky úvodný set obsahoval okrem dvoch latino zafarbených inštrumentálnych skladieb aj dve verzie známych bluesových štandardov (Help Me a Messing With The Kid), v ktorých ukázal, že na Slovensku máme ďalšieho výborného hráča na ústne harmoniky a speváka, s ktorým treba rátať. Vystúpenie ukončil prezentáciou a krstom svojho prvého CD s jednoznačným názvom Live.

harmonikovica5 harmonikovica6

Priznám sa, že záverečné vystúpenie Boboša Procházku s Markom Wolfom som už nepočul, lebo som musel chytiť posledný vlak z Bratislavy do Trnavy, ale vôbec nepochybujem o tom, že Boboš aj napriek zdravotnému handikapu (zlomená pravá ruka) podal tradičný excelentný výkon. Nakoniec, vynahradím si to v Skalici, kde bude hrať 27. marca na špeciálnom gala koncerte spojenom s odovzdávaním ocenení najobľúbenejším slovenským bluesovým umelcom za rok 2013.

Ďalšie fotografie z Harmonikovice ponúka Pavol Laco na svojom Facebooku.

A moja odpoveď na otázku: Harmonikovica? Trikrát áno!

Bonzo Radványi
Marec 2014

HARMONIKOVICA 2014

HARMONIKOVICA 2014

HARMONIKOVICA 2014
31.01.2014 09:00

Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku. Dňa 7. marca 2014 v klube Hlava XXII sa uskutoční II. ročník Festivalu ústnej harmoniky “Harmonikovica 2014”

Tento rok aj výnimočný hosť:

Mátyás Pribojszki:

Mátyás Pribojszki –  jeden výnimočný talent vo svete ústnej harmoniky. Cíti sa doma v modernej harmonike, ale taktiež aj v tradičnom “old school” spôsobe hrania. Roky praxe s jeho kapelou vycibrili jeho tón, frázovanie a kompozičné schopnosti.  Svetoznámy harmonikár Steve Baker sa o ňom sám vyjadril “ Je to harmonikár nie len na počúvanie ale aj na pozeranie. Mátyás je aj vynikajúci showman, o čom sa budete môcť presvedčiť naživo na Harmonikovici 2014.

HARMONIKOVICA 2014

Harmonikovica 2014

Dátum uverejnenia príspevku: 9.3.2014 | Komentáre: 4

Harmonikovica 2014

Keď Filip Puchert minulý rok prišiel s nápadom usporiadať festival ústnej harmoniky, myslel som si, že pôjde len o jeho jednorázovú akciu. Z omylu ma vyviedol počas roka viackrát, keď za vatikánsku menu - pánboh zaplať - ako veľký zanietenec viackrát hral U Očka a tiež aj v mojej Bluesovej šálke kávy.

Rok sa stretol s rokom a Filip akciu zopakoval. Za výdatnej podpory chlapcov zo svojej kapely Filip Puchert band zorganizovali 7.marca v Hlave 22 už druhý ročník Harmonikovice, s oficiálnym názvom Harmonikovica 2014. Plagát k podujatiu sľuboval kvalitu protagonistov a natrieskaná Hlava 22 - cca 130 až 150 ľudí - bola v očakávaní. Čosi po devätnástej hodine večer rozbehol Filip Puchert band. Ich cca 30 minútový set bol zavŕšený krstom svojho prvého CD, s názvom Live. Krstiteľmi CD boli Bonzo Radványi a Boboš Procházka a médiom boli ich vlastné prsty. Všetci prítomní zaželali cédečku šťastný rozlet do života a želanie skorých súrodencov. Filip sa okrem harmoniky a spevu zhostil výborne aj úlohy moderátora večera. Zaďakoval za finančnú pomoc všetkým sponzorom podujatia a tiež nezabudol aj na tých, čo môžu podporiť len morálne, medzi inými aj našu SBS.

Tak ako minulý rok, aj tentoraz boli vyhlásené súťaže v hraní na harmoničky s tým, že odvážlivci si ich mohli ponechať. Za všetkých odvážnych spomeniem prvého, fotografa Pavla Ivana, ktorý s jedným vajcom v ruke strihol taký song, že je len otázkou času, kedy bude frontmanom v nejakej kapele. Ďalší odvážni, a bolo ich neúrekom, dostali podľa okolností ešte aj vajcia a tričká s potlačou podujatia. Ako sa hovorí...babka k babce, bude vajce, vráťme sa k podujatiu. Prvými hosťami večera boli Juraj Schweigert & Stano Počaji. Nebudem tu plytvať pochvalnými ódami na protagonistov, návštevníci vedeli, že ich čaká na podujatí len kvalita. Prví hostia to potvrdili. Ďalším v poradí bol harmonikár Mátyás Pribojszki. Za doprovodu gitary a syntetizátora rozpútal na pódiu veľkú šou, no a musel pridávať.

Ďalším v poradí bol kapucín a harmonikár Ondrej Lazár Tkáč a gitarista Stanley. Po Mátyásovom náreze pôsobili na mňa upokojujúco a romanticky. Ďalšími v poradí boli Pavol Plevčík & Marek Wolf. Upútavka na podujatie avizovala Pavla Plevčíka ako harmonikára, speváka, herca a šoumena. Počul som toto duo prvý krát a zapadlo kvalitou do rámca podujatia. V poslednom sete vymenil Marek Wolf len harmonikárov, lebo na pódium prišiel Erich Boboš Procházka. V upútavke na podujatie bolo napísané kedy Boboš a s kým, nakoniec na Slovensku je už legendou, len poznamenám, že na Harmonikovici to odohral "ľavou zadnou", lebo pravú prednú mal zlomenú. Jasné, že musel niekoľkokrát pridávať, záverečné skladby aj za pomoci Filipa. Cca o polnoci, za veľkej radosti taxikárov, sa zhromaždenie fúkačov z Hlavy 22 rozišlo. Vďaka všetkým, ktorí tam v ten večer boli, bolo podujatie úplne super a úspešné. Vivat Harmonikovica 2015 !!!

P.S. V jednej z prestávok som ako tajomník SBS predniesol pozdravnú zdravicu k podujatiu, nevšímavcom som pripomenul povestne erotické a šťavnaté dve percentá z dane, no a pozval som všetkých na legendami opradený Livin blues 2014 do petržalského Domu kultúry Lúky dňa 15.3.2014 o 16,30 hod. Priatelia, ste vítaní !!!

fotoreport (Pavel Ivan)

Pavel Sojka, tajomník SBS.


Starší príspevok Hlavná stránka Novší príspevok

Komentáre

Orgagnizátor   9.3.2014

Teraz sa kluby a festivaly o Filipa Pucherta potrhajú keď si zverejnil, že hrá zdarma za "vatikánsku menu" a to ešte opakovane ( - :

veterinár   9.3.2014

Horšie to bude mať Pavel Ivan,ktorý perfektne spieva a stíska si podľa autora článku pritom v nohaviciach vajce, aby vytiahol vyššie tóny. To tu na Slovensku ešte nebolo - to len bude poptávka zo strany klubov. O Filipa netreba mať strach - rád pomôže každému klubu...

Pavel IVAN   10.3.2014

:-D

Miro   19.3.2014

Pavol Plevčík bol famózny! Super, super a už sa teším na Harmonikovicu 2015.

HARMONIKOVICA 7. marca 2014 – PROGRAM


Matyas Pribojszki – skvely hrac a vynikajuci SHOWMAN z madarska, firemny hrac spolocnosti HOHNER sa Vam predstavi so svojim nadupanim programom kde ukaze ako skvele vie hrat na ustnu harmoniku, ci chromaticku alebo diatonicku. 

 

Erich BOBOS Prochazka – priatelia dovolim si povedat ze Bobosa netreba velmi predstavovat. Legenda ustnej harmonike sa Vam predstavi v najlepsej forme!


Juraj Schweigert – virtuozny hrac na ustnej harmonike ktory hra UPLNE chromaticky, ze co to je? Pridte a uvidite…az neuveritelne, ale Juraj Vam ukaze co sa vsetko skryva v ustnej harmonike.


Brat Ondrej Tkac, kapucin – Pan Tkac je priekopnikom ustnej harmonike u nas, ma vynikajuci ton a krasne skladby. Vdaka nemu pochopite preco vela vyznamnych skladiek boli inspirovane Tvoritelom a na jeho pocest.


Filip Puchert – je najnovsi prirastok do rodiny harmonikarov a so svojou harmonikou Vam predvedie show ktora Vam pripomenie “stare dobre casy”. Jeho hra na ustnej harmonike je zivelna a temperamentna.

 

Okrem skveleho programu sa opat budu rozdavat ustne harmoniky, budu FUN sutaze kde KAZDY dostane svoju cenu!

Na zaver jam session ako byva na Harmonikovici dobrym zvykom!

Tesime sa na Vas priatelia 7-eho MARCA 2014 v klube HLAVA XXII

Viac tu: https://harmonikovica.webnode.sk/news/harmonikovica-2014-program/

 

Festival Harmonikovica je vlastne koncertom hráčov na ústnu harmoniku! Tento rok sa uskutoční jeho 2.ročník v bratislavskom klube Hlava 22 a to v piatok 7.marca 2014. Komu učaroval tento malý a nenápadný hudobný nástroj, ktorý však dokáže vystihnúť mnoho nálad a pocitov, tak ten by si nemal Harmonikovicu 2014 nechať ujsť! Vystúpia: Mátyás Pribojszki, Erich Boboš Procházka, Juraj Schweigert, Ondrej Lazár Tkáč, Pavol Plevčík, Filip Puchert a ďalší.