Náš tím

PLAGAT

DAKUJEME VELMI PEKNE VSETKYM SPONZOROM!!!

 

Fitcentrum W.M. - Ruzinov ANDREA ZAKUTNA

Slovenska Bluesova Spolocnost SBS

SLOVAKBLUES.COM

SAMPRINT

Latino Flash MIGUELA MENDEZA

Novy Popular

MUSICANA

Hudba.sk

ROCK.SK

Jazz.sk

MUSIC AVE 21

PanelMedia

casopis NOVY POPULAR

Harmonikovica 2013

Bratislava, Hlava XXII
15. marec 2013


Koncert popredných slovenských hráčov na ústnu harmoniku. Dňa 15. marca 2013 o 19:00 v klube Hlava XXII sa uskutoční, prvý ročník festivalu ústnej harmoniky s názvom Harmonikovica 2013. Pozývame všetkých priaznivcov blues, folku, jazzu, rocku a inej dobrej muziky. O príjemný hudobný zážitok a správnu náladu sa postarajú:

bobos
Erich "Boboš Procházka je koncertným hudobníkom viac ako 20 rokov a ako virtuóz fúkacej harmoniky je aj vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Svedčí o tom spolupráca na viac ako 100 žánrovo rôznorodých štúdiových projektoch. Patria medzi ne napríklad platne hudobných skupín a sólistov: Vidiek, Richard Müller, Peter Lipa, Pavol Hammel, Andrej Šeban, Hex, Janko Lehotský, Robo Grigorov, Jana Kocianová, Gabriel Jonáš, Fermata, Tublatanka, Szidi Tobias, Miro Noga, Peci Uherčík a veľa ďalších.

ondrej-tkac
Ondrej Lazár Tkáč je kňaz, zabávač, milovník insitného umenia a najmä nenapodobniteľný harmonikár, countryovej, bluegrassovej, ale aj bluesovej hudby 30. rokov, účinkujúci so svojou kapelou Kapucíni&Stanley.

bena-radvanyi
Známa dvojica slovenských bluesmanov Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi sa vám predstaví v plnej paráde. Ich posledné CD „Nemám hlad, nemám smäd“ má dobrú odozvu aj v zahraničí.

J-Schweigert
Juraj Schweigert je technicky vyspelý a feelingový hráč na ústnu harmoniku. Kombinácia bluesu a swingu. Jazzovo-bluesové štandardy a originálne kompozície modernej harmoniky sprevádzanej „najazzlou“ gitarou.

F-Puchert
Organizátor a moderátor festivalu Filip Puchert vyrastal na Kube, kde čerpal z bohatej kubánskej hudobnej tradície.

pitny-rezim


V rámci festivalu vystúpi tanečný súbor Latino Flash Miguela Mendeza. Tanečníci a tanečníčky sa predvedú v horúcich tropických rytmoch, pri ktorých sa vám zrýchli tep.

Na Harmonikovici budú prebiehať rôzne zábavné súťaže s možnosťou vyhrať ústne harmoniky.

Tešíme sa na Vás!

portal JAZZ.SK a SLOVAKBLUES.COM

Harmonikovica 2013

 

Festival Harmonikovica 2013 venovaný ústnej harmonike bol taký dobrý a príjemný hneď na prvý raz, až sa obávam, že sa to už nebude dať prekonať.

 

Do rodiny slovenských hudobných festivalov práve pribudol nováčik, ktorého názov celkom jednoznačne prezrádza jeho zameranie. Samozrejme nejde tu o ťahaciu harmoniku, o akordeón, ale o mini hudobný nástroj – ústnu harmoniku, ktorej je festival venovaný. Harmonikovicu vymyslel a s pomocou svojich priateľov zorganizoval i odmoderoval Filip Puchert, harmonikár bratislavskej kapely používajúcej veľmi sympatický názov.

 

Little Walter, Sonny Boy Williamson, Jimmy Reed, Junior Wells, Howlin´ Wolf, Carey Bell, James Cotton, Paul Butterfield, Sonny Terry, John Mayall, William Clarke, Brendan Power, Big Walter Horton, Sugar Blue, Billy Branch, Lee Oskar, Carlos del Junco, Rod Piazza, Paul Jones, Curtis Salgado, John Sebastian, Charlie Musselwhite, to je len niekoľko mien slávnych bluesových harmonikárov, neoficiálne oficiálnych krstných otcov prvého ročníka festivalu, ktorý sa uskutočnil v piatok 15. marca v známom bratislavskom hudobnom klube Hlava 22.

 

 

Bola tam skutočne hlava na hlave a ani pamätníci si nespomínajú na takýto „plný dom“. Nečudo, veď ponúkaná hudobná Harmonikovica nemala len 52 percent ale postupne zvyšovala svoje grády. Z pódia znel väčšinou blues okorenený občasnou dávkou swingu, folku, rocku, ba i gospelu v podaní už spomínaného Filipa Pucherta, Thomasa Harpa, Juraja Schweigerta, Ľuboša Beňu a Bonza Radványiho, Ondreja Lazara Tkáča so Stanleym a nechýbal ani Boboš Procházka a Marek Wolf. Všetci sa snažili predstaviť v tom najlepšom svetle a myslím si, že sa im to darilo. Svedčil o tom nadšený ohlas a potlesk obecenstva. Medzitým v prestávkach mladé, sporo odeté krásavice tancovali latinskoamerické tance a niektorí návštevníci zasa súťažili a na pódiu zúfalo fúkali harmoník, ktoré si potom odnášali domov ako výhru.

 

 

Všetko prebiehalo vo veľmi príjemnej atmosfére, všetko klapalo, organizácia, zvuk i účinkujúci. Bolo to také dobré a príjemné hneď na prvý raz, až sa obávam, že sa to už nebude dať prekonať. Nie, nie, to len žartujem. Filipovi gratulujem, držím mu palce v jeho ďalších aktivitách a už teraz sa teším na 2. ročník Harmonikovice v budúcom roku.

Bonzo Radványi
Slovakblues.com

Galéria

 
 
 
 

 

SLOVENSKA BLUESOVA SPOLOCNOST

Harmonikovica 2013 - Festival ústnej harmoniky

Dátum uverejnenia príspevku: 17.3.2013 | Komentáre: 1

Budem stručný. Na Harmonikovicu 2013 som sa vybral s podlomeným zdravím, pod liekmi a z úcty k Filipovi Puchertovi, hlavnému organizátorovi podujatia. Treba povedať, že akciu pripravoval v riadnom predstihu, s adekvátnou reklamou a dôsledne, aj čo sa týka priestoru a hlavne protagonistov večera. V Hlave 22 som strávil nejeden večer, ale tak "narvanú" som ju nezažil. Personál podniku vynášal zo skladu zašité stoličky a aj napriek tomu, veľa ľudí zostalo stáť. Harmonikovicu úderom dvadsiatej hodiny otvoril sám Filip, zaďakoval všetkým účastníkom podujatia za účasť, prirodzene zaďakoval sponzorom a odohral na harmonike prvý part, pričom podujatie celý čas aj moderoval. Na pódiu sa počas večera vystriedali okrem Filipa aj Miro Kyselica,Thomas Harpo, Juraj Schweigert, Zsolt Szitasi, Ondřej Tkáč, Luboš Beňa, Bonzo Radványi, Marek Wolf a Boboš Procházka. Ak som na niekoho zabudol, pardon. Medzi jednotlivými setmi boli súťaže v "hraní" na harmonike a diváci sa vďačne zapájali, okrem toho vystúpili tanečníci v dvoch setoch a treba dodať, že vystúpenia boli "slinkyzbiehajúce". Atmosféra v lokále bola elektrizujúco hustá o čom svedčí aj 178 fotografií a 3 videá spolupracovníka Pavla Ivana. Záverom by som chcel v mene Slovenskej bluesovej spoločnosti úprimne zaďakovať Filipovi Puchertovi a jeho spolupracovníkom za skvelú akciu a nech im elán a nadšenie pre blues vydrží veľmi dlho.


Pavel Sojka, tajomník SBS

 

fotoreport (Pavel Ivan)

HUDBA.SK

Narodil sa nový festival: Harmonikovica 2013

 

20.03.2013 - 11:01 | redakcia

V piatok 15. marca sa v bratislavskom klube Hlava 22 uskutočnil prvý ročník festivalu ústnej harmoniky s príznačným názvom Harmonikovica 2013. Predstavili sa na ňom najvýraznejší slovenskí hráči na ústnu harmoniku ako Erich "Boboš" Procházka, Ondrej "Lazár" Tkáč, Juraj Schweigert a ďalší.


"Je 19:30 a v preplnenom podniku ľudia netrpezlivo čakajú na odštartovanie šesťhodinového maratónu hráčov na ústnu harmoniku. Na pódium prichádzajú organizátori Filip Puchert a Miroslav Kyselica aby oficiálne otvorili podujatie. Akcia začína presne o 20:00 súťažou o ústne harmoniky pre divákov. Ľudia v hľadisku povzbudzujú dvoch odvážlivcov snažiacich sa čo najoriginálnejšie zafúkať pár tónov na fúkaciu harmoniku a sú odmenení búrlivým potleskom 200 člennej masy divákov,"  takto nejako začal večer venovaný priaznivcom blues, folku, rocku, jazzu a hlavne fanúšikom hráčov na ústnu harmoniku.

Koncert odštartovali organizátori s triom Filip Puchert (ústna harmonika), Miro "Ízy" Kyselica (elektrická gitara), Tomáš "Lety" Letenay (cajón), ktorí svojim jazzovo-bluesovým podaním známych, ale aj autorských skladieb odštartovali večer plný kvalitnej hudby a zábavy. Na festivale vystúpili viacerí poprední slovenskí hráči na ústnu harmoniku a svojej povesti naozaj nezostali nič dlžní. Fenomenálny Erich "Boboš" Procházka s gitaristom Marekom Wolfom predstavili niekoľko kúskov zo svojho aktuálneho albumu Diversion. Svoje umenie ukázal aj minuloročný objav roka Juraj Schweigert a gitarista Zsolt Szitási.

Nezabudnuteľným vystúpením pobavil divákov kňaz Ondrej "Lazár" Tkáč  v doprovode folkového pesničkára Stanleyho a Thomas Harpo priniesol spolu s gitaristom Mikym "Medvigy" Miklosom  z Budapešti pravú nostalgickú atmosféru delta blues. O dobrú zábavu sa postarali aj známi bluesmani Luboš Beňa a Bonzo Radvanyi, ktorí predviedli pútavú show s použitím rezofonických gitár.

Medzi vystúpeniami večer spestrili rôzne súťaže o ústne harmoniky, kazoo a perkusívne nástroje. Horúcu atmosféru priniesli aj latino tanečnice zo súboru Latino Flash a samozrejme aj diváci, ktorí ocenili umelcov búrlivým potleskom. Elektrizujúca a všadeprítomná dobrá nálada vydržala až do neskorých nočných hodín. Harmonikovica 2013 zanechala príjemnú nezmazateľnú stopu, čoho dôkazom sú aj fotografie a veľa pozitívnych a úprimných reakcií od divákov aj zúčastnených vystupujúcich hudobníkov.

Zdroj: PR článok, autor: Miroslav "Izy" Kyselica
Foto: Roman Reissmuller